Αναγνώστες

Από το Blogger.
Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2010
Ο ΟΦΗ έχανε ακόμα και με 13 πόντους,ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας επικράτησε του ΑΓΟΡ με 96-92 παίρνοντας την πρόκριση.

Με επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει μια σπουδαία πρόκριση και συνάμα το εισητήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα στα τελευτάια λέπτά ανατρέποντας μια διαφορά 10 πόντων (69 - 79 στο 33΄) , παίρνοντας μια νίκη που εκτός από την πρόκριση τους δίνει δύναμη εν όψει της συνέχειας. Μαζί βαδίζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με δύο εύστοχες  βολές του Μπάρδα ο ΟΦΗ ισοφαρίζει σε 15-15 στο 5΄, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε βρίσκοντας τον ΑΓΟΡ να προηγείται με 28-32.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 12-0 βρέθηκαν να προηγούνται με 32-42 στο 13΄, ωστόσο ο ΟΦΗ κατάφερ να ρίξει την διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια στο -2 (51-53).

Ο ΑΓΟΡ συνέχιζε να κρατά την διαφορά και στην τρίτη περίοδο , κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 12 πόντους (58-70), αλλά οι παίκτες του Β. Βλάχου κατάφεραν να περιορίσουν τη διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -7 (67-74).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ με κατάθεση καρδιάς κατάφερε στο 36΄να φέρει τα παιχνίδι στα ίσα το παιχνίδι όταν με το τρίποντο του Μπάρδα ισοφάρισε σε 84-84 που ήταν και η αρχή της ανατροπής.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν ενα λεπτό πρι το τέλος με 88-86 και από εκεί και πέρα δεν κοίταξαν πίσω και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη επικρατώντας με 96-92.

Πηγη: Athletic Radio