Αναγνώστες

Από το Blogger.
Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2010

Με 2-1 γκολ, δώρο της άμυνας του ΟΦΗ, ο Παναιτωλικός κέρδισε 2-1 μένοντας μόνος δεύτερος. Αδίκησε τον εαυτό της η ομάδα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Την ήττα με 2-1 γνώρισε στο Αγρίνιο ο ΟΦΗ αδικώντας κατάφωρα τον εαυτό του κάνοντας δώρο τη νίκη στον Παναιτωλικό. Δύο λάθη του Μπερτίν έδωσαν την δυνατότητα σε Καούνο και Γκούρμα να σκοράρουν.

Η εμφάνιση του ΟΦΗ ήταν μέτρια ωστόσο βρήκε απέναντι του μια ομάδα που κέρδισε το παιχνίδι δίχως να... κάνει φάσεις για γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος και έχοντας τον έλεγχο στο κέντρο, κατάφερε να περιορίσει τον Παναιτωλικό. Και... από το πουθενά βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ όταν ο Γκούρμα, πρόλαβε τον Μπερτίν έβγαλε την σέντρα και ο Καούνος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ, ο ΟΦΗ δεν επηρεάστηκε και προσπάθησε να βγει και να ισοφαρίσει και τελικά τα κατάφερε με γκολ του Γιακούμπου λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Και ενώ όλοι περίμεναν ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ θα είχε τον έλεγχο, οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά από το πουθενά για δεύτερη φορά. Ο Μπερτίν αδράνησε χαρακτηριστικά, άφησε τον Καούνο να του κλέψει την μπάλα που έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και αφού Βεζυρίδης, Πίτσος δεν πρόλαβαν την μπάλα ο Γκούρμα με γκολ έδωσε προβάδισμα με 2-1 στον Παναιτωλικό, μόλις στο 47ο λεπτό.

Όπως ήταν φυσιολογικό, ο ΟΦΗ επηρεάστηκε από το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απαντήσει άμεσα. Οι αλλαγές του Αναστόπουλου (Νικλητσιώτης, Ζορμπάς) δεν έπιασαν καθώς δεν βοήθησαν καθόλου τον ΟΦΗ. Από το 65' και μετά ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση του Παναιτωλικού όμως δεν κατάφερε να απειλήσει έχοντας μια ανούσια υπεροχή.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει στον ΟΦΗ μια πίκρη γεύση γιατί έδειξε με την εικόνα του ότι δεν άξιζε την ήττα αν και φανέρωσε αδυναμίες στην δημιουργία του παιχνιδιού.

Το live του αγώνα

90'+3' Λήξη αγώνα
84' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ατομική προσπάθεια του Γκουεί που έκανε το σουτ όμως απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τζενάμο
81' Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο - ο Ουκάρ επέστρεψε στο παιχνίδι

• Πρόβλημα παρουσιάστηκε με τον Ουκάρ που μόλις πέρασε στο παιχνίδι τραυματίστηκε στο γόνατο με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να συνεχίζει με 10 παίκτες
78' Τελευταία αλλαγή για τον Αναστόπουλο που πέρασε στο παιχνίδι τον Ουκάρ
70' Σχόλιο -
Ο ΟΦΗ πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα με τον Νταλακούρα να οπισθοχωρεί την ομάδα του βγάζοντας από το παιχνίδι σχεδόν όλους τους επιθετικογενείς παίκτες του
59' Χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με την κεφαλιά του Γκούρμα να φεύγει μόλις άουτ
  • Ο Αναστόπουλος πέρασε στο παιχνίδι τους Ζορμπά, Νικλητσιώτη δίχως να έχει γίνει αισθητή η παρουσία τους
55' Σχόλιο - Το γρήγορο γκολ του Παναιτωλικού "έκοψε τα φτερά" των παικτών του ΟΦΗ που δεν έχουν παρουσιάσει καλή εικόνα μέχρι τώρα στο δεύτερο ημίχρονο
47' Μοιραία λάθη από Μπερτίν, Βεζυρίδη έδωσαν το δικαίωμα στον Καούνο να πάρει την μπάλα και ο Γκούρμα με πλασέ κάνει το 2-1 για τον Παναιτωλικό
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45'+1' - Τέλος ημιχρόνου

43'
Μοναδική ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Κάλαϊτζιτς έκανε το σουτ με την μπάλα να φτάνει στον αφύλαχτο Αγρίτη που προτίμησε να κάνει την κεφαλιά αντί για το σουτ με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Τζενάμο
36' Γκοοοοολ για τον ΟΦΗ! Ο Σαΐμπου Γιακούμπου με προσωπικό γκολ στην αντεπίθεση ισοφαρίζει σε 1-1 χάρις σε ένα εκπληκτικό πλασέ
30'
Σχόλιο - Το γκολ του Καούνου αποδιοργάνωσε για λίγα λεπτά τον ΟΦΗ που προσπαθεί να βρει ξανά τον ρυθμό του στο παιχνίδι
20'
Γκολ για τον Παναιτωλικό! Ο Γκούρμα έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα του ΟΦΗ αδράνησε και ο Καούνος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0

15' Σχόλιο - Με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, ο ΟΦΗ πατάει από τον Παναιτωλικό στον αγωνιστικό χώρο έχοντας πάρει τα ηνία του αγώνα
11'
Ο ΟΦΗ ισορροπεί το παιχνίδι και απειλεί για δεύτερη φορά με το σουτ του Κιάσσου να διώχνει σε κόρνερ ο Τζενάμο
10'
Πρώτη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Κάλαϊτζιτς πάσαρε για τον Γιακούμπου που έκανε το σουτ όμως ο Τζενάμο μπλόκαρε την μπάλα
  • Εχθρικό είναι το κλίμα στις εξέδρες του γηπέδου του Αγρινίου με τους οπαδούς των γηπεδούχων να βρίζουν εν χορώ τον ΟΦΗ και την Κρήτη
3' Πρώτη επίσκεψη του Παναιτωλικού στην περιοχή του Βεζυρίδη, το χλιαρό σουτ του Καούνου απομάκρυναν οι παίκτες του ΟΦΗ