Αναγνώστες

Από το Blogger.
Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010
Βάσεις για την πρώτες θέσεις της  κατηγορίας,  έβαλε ο ΟΦΗ από την 3η κιόλας αγωνιστική της Β’ Εθνικής! Μ’ ένα εξαιρετικό β’ ημίχρονο, αλλά  και στις παρατάσεις, οι "ασπρόμαυροι", πέρασαν αλώβητοι απο την Λευκάδα, απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, μετά από τέσσερις παρατάσεις !!!.
Ο ΟΦΗ παρουσίασε δύο πρόσωπα, αλλά κι έναν... κοινό παρονομαστή. Η άμυνά του ήταν η αρχή και το τέλος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο η επίθεση παρουσίασε σκαμπανεβάσματα.
-Το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχοντας την συμπαράσταση του κόσμου (κατάμεστο το κλειστό Λευκάδας), αιφνιδίασαν τον ΟΦΗ και προηγήθηκαν με 25-20.

Ωστόσο, ο Β.Βλάχος ήξέρε ότι η νίκη απαιτεί σοβαρότητα, η οποία έπρεπε να είναι   και «κληρονομιά» της προηγούμενης αγωνιστικής στην Βέροια.έτσι με ένα ταιμ άουτ που πήρε στο 15΄,πραγματοποίησε ένα σερί 6-0 μειώνοντας στους 3 (29-26).
Το ημίχρονο έκλεισε με την Δόξα να είναι μπροστά στο καλάθι (39-37).
-Ακολουθώντας την... συνταγή ΟΦΗ(στην πρεμιέρα με τον Α.Καλαμαριάς), στο ημιχρονο του αγωνα, έπαιξαν τμηματα των Ακαδημιων της Δόξας Λευκάδας.
Στο β΄μέρος το παιχνίδι πήγαινε καλάθι καλάθι, και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-50.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο (και στη παράταση), το παιχνίδι ήταν ..ακατάλληλο για καρδιακούς.
Στο 31΄η ομάδα μας,παιρνει  προβάδισμα 52-55, στο 35 με 60-61, ένω στο 36΄οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ςε 64-64.Στο 38΄ο ΟΦΗ κάνει το 67-68, ενω στο 39΄η Δόξα πάιρνει κεφάλι στο σκόρ με 71-10.
Το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση, αφού ο αγώνας έληξε ισόπαλος 73-73  με τρίποντο του Α.Μπάρδα, που "απάντησε" σε καλάθι του πρώην παίκτη του ΟΦΗ, Βασίλη Βαγενά.
Στην παράταση το ντέρμπι συνεχίζεται και ο έξτρα χρόνος βρίσκει πάλι ισόπαλες, τις 2 ομάδες με σκορ 82-82 !!!!
Στην 2η παράταση ο Μπάρδας ευστοχεί σε μια βολή και οδηγεί το παιχνίδι, 50'΄ πριν το τέλος, σενέα παράταση.
Στην 3η παράταση οι ομάδες αγωνίζονται (λόγω φάουλ), χωρίς τους Βαγενά για την Δόξα και οι Σουφλιάς και Μπάρδας για τον ΟΦΗ.
Έξι δεύτερα πριν τη λήξη της τρίτης παράτασης ο Τσακιρίδης με δύο εύστοχες βολές δίνει το προβάδισμα στον ΟΦΗ.
Ταιμ-άουτ από τον τεχνικό των γηπεδούχων.
Ο Δουβίτσας έκανε το drive πέτυχε το καλάθι, κέρδισε και το φάουλ, όμως αστόχησε στην βολή και το παιχνίδι πάει σε 4η παράταση!(102-102).
Ο ΟΦΗ έχει τα ψυχικά αποθέματα και την ποιότητα, και κερδίζει το παιχνίδι !!!.Σαφές προβάδισμα για αποκτά  ο ΟΦΗ, ένα λεπτό πριν το τέλος της τέταρτης παράτασης με 109-116.
Τελικά ο πίνακας δείχνει τελικό  σκορ  113-119 !!!.
***Το παιχνίδι θύμησε έντονα τονα αγώνα πέρυσι της Α2 μεταξύ ΟΦΗ και Ξάνθης στο ΒΑΚ,.οπου οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν σπουδαία νίκη  (123-125), μετα απο 4 παρατάσεις !!!
Δοξα Λευκάδας-ΟΦΗ
Δεκάλεπτα: 25-20, 39-37 (ημιχ), 52-50, 73-73 (κ.α), 82-82 (1η παρ.), 89-89 (2η παρ.), 102-102 (3η παρ.) 113-119 τελικό !!!.Διαιτητές: Μαγκλογιάννης - Νανούρης.
ΔΟΞΑ (Βουρνάς): Μητσάκης 31 (4), Σκούφης 7, Δ. Παπαδόπουλος 11, Βαγενάς 19 (1), Δουβίτσας, Μπουρδάνος 14 (2), Γιαννουκάκης 9 (1), Στρ. Παπαδόπουλος 7, Λυμπάρης 15, Κατωπόδης.
ΟΦΗ (Βλάχος): Μπάρδας 20 (2), Ματενίδης 7 (1), Ξενάκης 10 (1), Τσακιρίδης 27 (3), Καραδολάμης 12 (2), Παναγάκης 8 (1), Ψάλτου 3 (1), Μπαλάφας 21, Σουφλιάς 9, Μούρτος 2.