Αναγνώστες

Από το Blogger.
Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2010
Με το "δεξί" ξεκίνησε ο ΟΦΗ τον μαραθώνιο της Β΄Εθνικής ,επικρατώντας στην πρεμιέρα του Απ.Καλαμαριάς με 103-80.Οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου ανεβάζοντας ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν εμφατική νίκη , της ομάδας του πρώην παίκτη του ΟΦΗ και νυν τεχνικού των «Ποντίων» Θανάση Δελεπάσχου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα πρώτα τρία λεπτά ήταν αμφίρροπα και το σκορ ήταν ισόπαλο 5-5.Στη συνέχεια όμως ο ΟΦΗ έδειξε ιδιαίτερα εύστοχος έξω από την γραμμή των 6.75 μ. και με πρωταγωνιστή τον Καραδολάμη με 3/3 τρίποντα.

-Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν στο 15΄36-31 και στο 17' με καλάθι του Τσακιρίδη 41-33.Στο 18΄στο έγινε η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς +9 ο ΟΦΗ.

-Στο ημίχρονο έπαιξαν παιδιά από τις Ακαδημίες μπάσκετ της ομάδας υπό τις οδηγίες του υπεύθυνου προπονητή των Ακαδημιών, κ.Νίκου Γαλυφιανάκη, και κέρδισαν το χειροκρότημα της κερκίδας.

Μάλιστα πριν την έναρξη του β΄μέρους ,τα παιδιά των Ακαδημιών ,φωτογραφήθηκαν όλοι μαζί με την αντρική ομάδα.

-Με την έναρξη του Γ΄δεκαλέπτου η διαφορά πάει στο +12 της για τον ΟΦΗ.

Σ το 23΄ 54-42 .Η διαφορά σταθερά σε διψήφιο αριθμό αυξανόμενη. 72-49 στο 28' Ο ΟΦΗ στο + 23 είναι ο απόλυτος κυρίαρχος και θέτει στέρεες βάσεις νίκης. 79-54 στο 30'

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου.

Κάνει "πάρτι" στο ΒΑΚ ο 'όμιλος' με επιμέρους σκορ 33-16 , νταμπλ σκορ, στο τρίτο δεκάλεπτο. Ένα δεκάλεπτο χωρίζει τον ΟΦΗ από την πρώτη του νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής.

- Η διαφορά έχει παγιωθεί πάνω από 20 πόντους υπέρ του ΟΦΗ.89-67 στο 35' ,92-69 στο 36΄, ενώ την εκατοστάρα την σημειώνει με 2 βολές ο Μπαλάφας.

Τελικό σκορ 103-80 στο 40΄

ΟΦΗ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. 103-80

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 46-38, 79-54, 103-80

Διαιτητές: Σκούτας, Ντάβαρης

ΟΦΗ (Βλάχος): Μπάρδας 12 (3), Ματενίδης 6, Ξενάκης 7, Τσακιρίδης 16 (4), Καραδολάμης 16 (3), Παναγάκης 6 (2), Ψάλτου 5 (1), Μπαλάφας 8, Σκαμνάκης 2, Σουφλιάς 18, Μούρτος 7 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. (Δελαπάσχος-Λέρας): Χατζημιχαηλίδης, Ντάλλης 5 (1), Κουπαράνης 2, Τουβετζίδης 4, Μούμογλου 7, Γιοσμάς 13, Χατζατούροφ 14 (1), Βασιλείου 21 (4), Μελίδης 14.

***Παρά την νίκη και το "σκορ και θέαμα" που πρόσφερε ο ΟΦΗ ,ο προπονητής της ομάδας κ.Β.Βλάχος, δεν έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος."Κάναμε νομίζω 17 λάθη στο Α΄ημίχρονο, ενώ στην άμυνα δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε.Κρατάμε μόνο το αποτέλεσμα."

***Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τιμήθηκε για την προσφορά του στην ομάδα ο Ν.Δελατόλας.

***Επίσης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον πρόωρο χαμό ενός αθλητή που ξεκίνησε από τις Ακαδημίες του Συλλόγου ,ο Β.Παδουβάς.